ForumPortalliRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Permbledhje Nga Kimia 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
The-Ridik
Admin
avatar

Numri i postimeve : 53
Registration date : 28/03/2008

Character sheet
Coment:

MesazhTitulli: Permbledhje Nga Kimia 1   Sat Mar 29, 2008 10:23 pm

1)Kimia Studion materien perberjen dhe ndryshimet e saj.Ajo Ka baz eksperimentin.
2)Eksperimenti Kryhet ne laboratorin e Kimis .Laboratori eshte Objekt me struktur dhe paisje te veqanta ne te cilin zhvillohen eksperimentet e kimis
3)Natyra eshte gjithqka qe na Rrethon Ajo Perbehet prej Materies(lendes)
4)Planeti yn perbehet prej disa sferav :litosfera,hidrosfera,atmosfera biosfera
5)Energjia eshte form e veqant e egzistimit te materies.Ajo i perfshin te gjitha levizjet e saj.Energjia eshte aftesi e trupave per te levizur ose per te kryer punė.
6)Gjat levizjes ne materie ndoshin ndryshime fizike dhe kimike
7)Veti Karakteristike te materies jan masa dhe Vellimi
8)Format konkrete te materies te cilat dhe veti te caktuara quhen substanca
9)Substanca karakterizohet me veti te ndryshme si:ngjyra,shija,tretshmeria,fortesia etj.
10)Ajri eshte lende e gazet e tjdukshme qe e mbshtjedh token e cilaperbehet kryesisht prej azotit ,oksigjenit dhe dioksid karbonit
11)Atomet jan pjes me te imta te elementit te cilat I ruajn vetit e tyre.
12)Izotopet: atomet qe kan numer te njejt por ndryshojn pernga numri I mases quhen izotope.
13)Masa atomike relative e nje elementi Ar(X) tregon sa her eshte me e malle masa e atij atomi (m)ne krahsim me 1/12 pjes te mases se atomit te karbonit.
14)Masa molikulare relative eshte numri qe tregon per sa her masa e nje molekule eshte me e madhe se 1/12 pjes e mases se atomit te karbonit.
15)Lidhja kovalente formohet me qifzimin e elektroneve te atomit perkatese.

16)Aftesia e atomit te nje elementi qe te lidhet me nje numer te caktuar Azoti ne ajer e perben 78.08 litra Oksigjeni 20.95 litra Gazerat inerte 0.94 litra dhe dioksid karboni 0.03 litra.atomesh te nje elementi tjeter quhet valenca.
17)Valenca e nje elementi eshte numer qe tregon se sa atome te hidrogjenit mund te lidhet nje atom ose sa atome te hidrogjenit mund te zavendesojn nje atom I ktij elementi.
18)Lidhja jonike eshte terheqja elektrostatike e joneve me ngarkesa te kunderJonet me ngarkes eletrike positive quhen katione ndersa jonet me ngarkes negative quhen anione

19)Molekula jan pjes me te imta te substances te cilat I ruajn te gjitha vetit kimike
20)Vetit e elementeve kimike jan funksjone perjodike te numrave atomik.
Keto ishin disa permbledhje nga Kimia Libri i klases se 7
Ju Faleminderit Per Mirkuptim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://the-ridik-hacker.lifeme.net
 
Permbledhje Nga Kimia 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Fizika & Kimia-
Kėrce tek: