ForumPortalliRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa Nga Zbulimet e medha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
The-Ridik
Admin
avatar

Numri i postimeve : 53
Registration date : 28/03/2008

Character sheet
Coment:

MesazhTitulli: Disa Nga Zbulimet e medha   Sat Mar 29, 2008 3:19 pm

17 ton monedha floriri dhe argjendi: Pranė brigjeve britanike ėshtė zbuluar para pak ditėsh njė thesar i jashtėzakonshėm: plot 17 tonė monedha floriri dhe argjendi (500 mijė), nė njė anije tė mbytur, e cila flinte nė fundin e detit. Firma amerikane e specializuar "Odyssey Marine Exploration", qė e zbuloi nuk pranoi tė jepte detaje mbi vendndodhjen e saktė gjeografike tė anijes nė fjalė, por tregoi diēka lidhur me vlerėn e mundshme tė monedhave, e cila ka tė ngjarė t‘i kalojė 500 milionė dollarė. Nga anija e mbytur, e pagėzuar "Mjellma e Zezė" prej zbuluesve, thesari u dėrgua menjėherė nė selinė qendrore tė kompanisė, e cila ndodhet nė Florida tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Ekspertėt anglezė kishin dėgjuar sė fundmi pėr njė zbulim tė kėtyre pėrmasave dhe kanė motive tė forta tė mendojnė se anija flinte nė ujėrat territoriale britanike. Shumica e monedhave janė tė argjendta, me pėrmbajtje tė konsiderueshme floriri. U pėrshkruan nga njerėzit qė kishin pasur rastin t‘i shihnin me sytė e tyre "si paprecedent".

2001: Agjencia amerikane e hapesirės NASA thotė se tani astronomėt kanė prova se tė paktėn disa vrima tė zeza rrotullohen si vorbulla. Vrimat e zeza janė njė masė shumė e dendur me fusha tė fuqishme rėndese. Thuajse ēdo lloj objekti nė hapėsirė rrotullohet, duke pėrfshirė planetet, yjet dhe galaktikat. Tani shkencėtarėt, qė studjojnė vrimat e zeza, mendojnė se edhe ato rrotullohen. Me qė vrimat e zeza nuk kanė njė sipėrfaqe solide ėshtė vėshtirė qė ky rrotullim tė shikohet. Por shkencėtarėt thonė se ata mund tė vėzhgojnė ndikimin e rrotullimit, duke vėzhguar dritėn, qė lėshon lėnda kur ajo zhytet nė njė vrimė tė zezė. Lėnda vėrtitet furishėm pėrreth vrimės sė zezė, deri sa tė pėrpihet pėrgjithmonė prej saj. Kjo dukuri pasqyrohet nė njė film tė ri tė Nasės i cili tregon se si rrotullimi e bėn lėndėn ti afrohet gjithnjė e mė shumė vrimės sė zezė. Shkencėtarėt kanė pėrdorur njė sondė tė Nasės pėr tė zbuluar lloje tė reja tė vrimave tė zeza, tė cilat mė parė vėreheshin vetėm nė yjet neutronikė.

Shtresa akulli ne Mars: Shkencetaret po shqyrtojne te dhenat e derguara nga nje rakete e leshuar vjet nga NASA dhe qe tani po rrotullohet rreth Marsit. Ata thone se pikerisht nen siperfaqen e planetit te kuq ka shtresa akulli, i cili mund te sherbeje per uje te pijshem dhe karburant raketash per eksploruesit.

Zbulim ne Turqi: Imagjinoni veten duke notuar ne ujerat e detit Mesdhe, ne kerkim te zbulimit te sfungjereve te detit dhe ndersa rreshqet neper nje kreshte ne fund te detit, ndodhesh balle per balle me ato pjese te historise, me te cilat askush nuk eshte ndeshur ne me teper se 3 mije vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://the-ridik-hacker.lifeme.net
 
Disa Nga Zbulimet e medha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: